První pomoc u dopravní nehody

Vteřiny po nehodě. Čas, který rozhoduje.
Jde-li někomu bezprostředně o život, je třeba okamžitě jednat.
Obvykle potřebují nejvíce pomoct ti, kteří nekřičí.

Každých 5 minut se stane na českých silnicích jedna dopravní nehoda. Jde-li někomu bezprostředně o život, je třeba okamžitě jednat. Zdravotnická záchranná služba má zákonem stanovenou dojezdovou dobu 20 minut. Průměrně se ve městě tento čas pohybuje okolo 8 minut, mimo město a při zhoršeném počasí však může být i výrazně delší. „Pokud se stanete svědkem dopravní nehody, jste i tím, kdo může pro záchranu účastníků nejvíce udělat. Mnozí řidiči pod vlivem stresu a tíhy zodpovědnosti neví, jak se zachovat, proto je důležité vkládat tato pravidla do paměti každého z nás už od mládí,“ říká dopravní specialista Martin Bednář, šéf projektu Nehodou to začíná, v rámci kterého jsou studenti středních škol seznamováni mimo jiné i se základy první pomoci.


Když k nehodě dojde, moralizování musí jít stranou. Teď se hraje o všechno. Silniční zákon ukládá povinnost poskytnout pomoc účastníkům dopravní nehody. To může evokovat pocit, že projíždějící okolo nehody nemusí ani přibrzdit. Poskytnutí první pomoci ovšem obsahuje i občanský zákoník, povinnost tedy existuje bez ohledu na konkrétní roli účastníka silničního provozu, dokonce pod hrozbou pěti let nepodmíněného trestu. Zranění právě bojují o život s časem, můžou jim zbývat sekundy či jednotky minut. „Pokud jede auto, spadne na něj větev a ono havaruje, je to nešťastná náhoda, které se stávají a budou stávat. Většině nehod ovšem jde snadno předejít. Kolikrát stačí tak málo – pokora k fyzikálním zákonům, které platí pro každého bez rozdílu, a úcta k životu druhých lidí. Dopravních nehod by tak jistě ubylo, ale my je musíme připravit i na tento scénář,“ říká Bc. Alan Mejstřík, DiS., zdravotnický záchranář a expert na poskytování přednemocniční neodkladné péče a simulační výuku.


Pokud se stanete svědkem dopravní nehody:

  • ZASTAVTE NA BEZPEČNÉM MÍSTĚ

Nevrhněte se do nebezpečí po hlavě. Zastavte až za nehodou, raději dál než blíž, ideálně úplně mimo komunikaci. Zvlášť pozor dávejte v zatáčkách, kde i místo mimo komunikaci může být velmi nebezpečné. Označte se reflexní vestou, své spolucestující pošlete na bezpečné místo mimo komunikaci. Označte místo nehody v dostatečné vzdálenosti výstražným trojúhelníkem nebo jiným zřetelným způsobem. V silnici se pohybujte minimálně a s neustálou ostražitostí – riziko sekundární nehody je vysoké. Pozor také na další nebezpečí, např. unikající kapaliny, požár, neaktivovaný airbag, ostré plechy, agresivní či opilé osoby i kontakt s krví. Zatáhněte v havarovaném vozidle ruční brzdu a vyndejte klíčky ze zapalování.

  • ZAVOLEJTE POMOC

Čím dřív pomoc zavoláte, tím dříve přijede. Při nehodě se zraněním volejte primárně zdravotnickou záchrannou službu na čísle 155. Pokud nemáte signál, volte linku 112, případně kteroukoliv jinou tísňovou linku (158, 150, 156). Na linku 112 se dovoláte i bez SIM karty. V místě bez možnosti snadné lokalizace použijte aplikaci Záchranka, která odešle vaše GPS souřadnice. Zásadní je udat přesné místo nehody – na dálnici kilometr i směr. Operátorka vám bude dávat instrukce, jak postupovat a jak pomoci, poslouchejte ji. Myslete na to, že ona nevidí nehodu a vychází jen z vašich informací.

  • POSKYTNĚTE PRVNÍ POMOC

Zorientujte se, zjistěte počet zraněných, zeptejte se účastníků. Pozor, někteří mohou být ve velké vzdálenosti, mimo vozovku, pod vozidlem, malé děti někde za sedadlem, v kufru apod. Pokud vás pomáhá více, rozdělte si jasně úkoly – kdo zavolá, kdo označí místo, kdo půjde do červeného a kdo do modrého auta. Každá nehoda je jiná, často bývají zranění zaklínění. Obvykle potřebují nejvíce pomoci ti, kteří nekřičí (jsou v bezvědomí). Při nehodách bohužel lidé i umírají. Pokud má někdo zranění neslučitelné se životem, resuscitace (oživování) není na místě. Důležitější je postarat se o ty, které ještě zachránit jde.

  • ZASTAVTE VELKÉ KRVÁCENÍ

Obvazem nebo kusem oblečení tlačte v místě krvácení. U velkých ran či amputace to může být problém, pak lze končetinu zaškrtit (vždy na stehně či paži). Umístěte škrtidlo, široký opasek či široký pruh látky tak, aby z rány níže už krev netekla.

  • UVOLNĚTE DÝCHACÍ CESTY

Osobě v bezvědomí je nutné umožnit dýchání. Někdy stačí uvolnit oděv, očistit obličej od krve nebo pootevřít ústa, případně odstranit viditelné překážky, nenechat osobu v předklonu viset v pásech. Kdo ani po uvolnění dýchacích cest u nehody nedýchá, je obvykle mrtvý. Pokud je zachránců dost a nezdrží se pomoc ostatním, je možné nedýchajícího vyprostit z vozu a do příjezdu záchranky oživovat – tedy stlačovat hrudník, případně, jsou-li pomůcky a zkušenost, provádět umělé dýchání.

  • ZAJISTĚTE TEPLO

Pokud to není nutné z důvodu hrozícího nebezpečí, zraněné, kteří dýchají, nevyprošťujte z vozidla. Jsou v něm chráněni před chladem, deštěm i větrem. Každý zraněný potřebuje být v teple, i když je venku horko. Přikryjte zraněné dekou, oblečením či termo fólií z lékárničky. Podchlazení na místě zvyšuje pravděpodobnost úmrtí v nemocnici.


Každá nehoda je jiná a nelze tedy sestavit univerzální návod. Přesto můžete učinit opatření, která vás na poskytnutí první pomoci lépe připraví. Zúčastněte se projektu Nehodou to začíná, absolvujte kurz první pomoci, naučte se zacházet s výbavou autolékárničky a opatřete ji funkčními pomůckami. Nainstalujte si do telefonu aplikaci Záchranka. A především – nebuďte k osudu zraněných lhostejní. „Vaše rozhodnutí poskytnout první pomoc může být pro zraněného naprosto zásadní. To, že cítíte strach a obáváte se, zda situaci zvládnete, je normální pocit. Ošetřovat naříkající zraněné je emočně náročné i pro nás záchranáře. Zachránit lidský život je krásný pocit. O to krásnější, když víte, jak na to,“ říká záchranář Bc. Alan Mejstřík, DiS.

Díky, že až pojedete kolem dopravní nehody, zastavíte…