Zahájili jsme další ročník

Začátkem září odstartovala další série přednášek Nehodou to začíná zaměřených na prevenci a vzdělávání studentů v ČR.  Cílem projektu je podpora dopravní výchovy a přispění k rozvoji systému přípravy nových řidičů. Realizační tým zveřejnil termíny na první pololetí školního roku 2018/2019. Pro koho je pořad vhodný a jak se na něj přihlásit?

Pořad Nehodou to začíná oslovuje všechny školy se studenty ve věku 15-20 let. Projekt je financován z Fondu zábrany škod České kanceláře pojistitelů. Konkrétní města, kde jsou přednášky realizovány, jsou vybírána podle aktuální poptávky škol. Účast všech škol i ostatních zájemců je zdarma.

Během 90 minut trvajícího představení jsou posluchači hravou formou vzděláváni ve 3 hlavních oblastech: dopravní nehody, drogová problematika a první pomoc. Témata reagují na aktuální i dlouhodobé faktory zvyšující riziko vzniku dopravních nehod, např. rozptýlení mobilním telefonem, vliv návykových látek, dodržování bezpečné vzdálenosti, rychlostních limitů nebo používání bezpečnostních pásů. Studenti spolu se záchranářem poskytnou i první pomoc po nehodě. „Mladí řidiči se velmi často vyskytují ve statistikách dopravních nehod z důvodu riskování i menších řidičských dovedností. Jsem však rád, že jejich počet klesá, možná i naším přičiněním, protože nyní v ČR způsobí mladí řidiči s praxí do 5 let už jen zhruba jednu čtvrtinu dopravních nehod,“ říká dopravní expert Martin Bednář ze společnosti DEKRA.

Přednáška byla sestavena s cílem publiku sdělit informace o prevenci dopravních nehod zábavnou formou, proto se před posluchači vystřídá hned několik specialistů:

  • Martin Bednář, DiS. – Koordinátor projektu a dopravní expert
  • Ivan Douda – Psycholog a drogový expert
  • Jiří Doležal – Moderátor a průvodce pořadem
  • Alan Mejstřík, DiS. – Záchranář a expert na poskytování přednemocniční péče
  • Ondřej Rechner – Dopravní expert a lektor

Během července a srpna zemřelo na českých silnicích při dopravních nehodách 121 lidí. Alarmující číslo odráží nárůst počtu obětí o dvě desítky oproti loňskému roku, mírně překonává i počet obětí z roku 2016. I tato čísla jsou impulsem, proč je třeba dopravní vzdělání neustále prohlubovat. „Účastníky našich představení seznamujeme s reálnými dopravními nehodami mladých řidičů a ukazujeme, co bylo jejich příčinou a jak obrovské mohou být následky. Nikoho nepoučujeme, seznamujeme je s fakty,“ přibližuje obsah přednášek Martin Bednář, koordinátor projektu.

Do projektu se mohou zcela zdarma zapojit všechny školy z celé republiky. Stačí se přihlásit na zveřejněné termíny nebo se spojit s organizátory, že máte o přednášku zájem. Více informací naleznete na stránkách projektu www.nehodoutozacina.cz.